Użyteczność w projektowaniu graficznym?

Użyteczność w projektowaniu graficznym

Temat szerzej znany jako UX Design, ale co to właściwie jest? sam skrót wywodzi się od angielskiego USER EXPIRIENCE

oznaczającej dziedzinę nauki, która zajmuje się badaniem i projektowaniem doświadczeń użytkowników aplikacji internetowych, ale też nie tylko. Odbiorcą UX jest człowiek który korzysta z internetu, czy papierologii w różnych miejscach.

Osobiście odnoszę wrażenie, że UX jest po to, aby nam jako użytkownikom / klientom było łatwiej korzystać z danych rozwiązań. Fajnym wytłumaczeniem UX jest model T zaprojektowany przez Petera Boersma w 2004 roku.

UX to nie jest wygląd, piękne ikonki czy fajne przyciski na stronie czy danej aplikacji, to tak jak mówi wikipedia

Aby osiągnąć swoje cele projektanci user experience wykorzystują zazwyczaj metodykę projektowania zorientowanego na użytkownika. Projektowanie doświadczeń użytkownika z powodzeniem stosowane może być nie tylko w odniesieniu do oprogramowania, ale również do całościowej obsługi klienta w marketingu

Gdy tworzymy dany produkt musi on przede – wszystkim rozwiązywać dany problem danego użytkownika, musi być zrozumiały a co najważniejsze oparty o kontakt z danym użytkownikiem.

Do standardowych zadań z obszaru UX należą na pewno: projektowanie interakcji i makiet czyli zbiór ekranów które w jakimś stopniu pokazują jak dana aplikacja czy strona będzie działać, i co w niej będzie motywem przewodnim, oraz badania i testowanie rozwiązań z użytkownikami.

Gdzie można uczyć się UX Designu?

Na pewno są studia z UX Designu które są mega fajną opcją

Przykład SWPS  Na ich stronie możemy zobaczyć rubrykę o nazwie, dla kogo są te studia

Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z projektowaniem jak również osób doświadczonych, które na co dzień badają i projektują rozwiązania elektroniczne.

Osobiście myślę, że jest to fajny sposób na poznanie w teorii czym zajmują się projektanci UX

W internecie jest też masa kursów przykładowo na eduweb czy strefakursow gdzie możemy poznać podstawy UX designu.na ten moment zapotrzebowanie na projektantów UX jest ogromne i z łatwością można wejść w tą branżę.

Share your thoughts